Nowe metody w 2020 jak lepiej wybrać dobre panele fotowoltaiczne - energetyka

panel fotowoltaiczny q-cells

Fotowoltaika

Fotowoltaika jest przyszłością naszych czasów. Nie możemy pozwolić już sobie na to, żeby bagatelizować kwestie związane z gwałtownymi zmianami naszego klimatu. Każda przytomna i chociaż trochę obyta w nauce osoba przyzna bez wahania, że obecn

Nowe metody w 2020 jak lepiej  wybrać dobre panele fotowoltaiczne - energetyka panel fotowoltaiczny q-cells
y stan rzeczy związany z naszym środowiskiem powinien się zmienić. Przez zbyt wiele lat szkodziliśmy swojemu otoczeniu naturalnemu i teraz przyszedł czas na to, żeby nareszcie coś zmienić. Można powiedzieć, że nastały teraz idealne czasy do zajmowania się energetyką albo sprzedażą związaną z odnawialnymi źródłami energii. Należy mieć świadomość tego, że tendencje rozwoju globalnej gospodarki energetycznej idą w kierunku odstawienia węgla, ropy naftowej i w niektórych przypadkach nawet atomu na rzecz OZE oraz gazu ziemnego. Solary, czy inaczej: panele słoneczne to dobra alternatywa dla ich bardziej kopcących energetycznych przodków. Paradoksem naszej egzystencji jest to, że od tylu lat mieliśmy źródła energii dookoła nas, dosłownie opływające ze wszystkich stron, a paliwa i tak szukaliśmy kilka kilometrów pod ziemią. Niemniej jednak, nareszcie jesteśmy w stanie realizować takie obiegi energetyczne, których sprawność pozwala na efektywne i opłacalne wykorzystanie energii pochodzącej z OZE, co bardzo pozytywnie wpływa zarówno na nasze środowisko jak i gospodarkę związaną z odnawialnymi źródłami energii. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy zamontować u siebie panele, pompę ciepła, a może izolację w domu, pamiętaj, ze przy odpowiedniej decyzji przyczyniasz się do poprawienia stanu naszej planety!


Urządzenia wykorzystywane w fotowoltaice

Fotowoltaika jest w obecnych czasach prężnie rozwijającą się dziedziną techniki. Fotowoltaika zajmuje się szeroko pojętym przetwarzaniem energii pozyskanej ze słońca na energię elektryczną. W ten sposób fotowoltaika ma możliwość wytwarzania prądu elektrycznego, który jest aktualnie wykorzystywany na szeroką skalę, a nawet niezbędny do życia. Fotowoltaika jest więc jednym z alternatywnych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej, obok np. takiego źródła jakim jest energia wiatrowa. Aktualnie istnieje szereg urządzeń dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie energii pozyskiwanej ze światła słonecznego. Wśród nich można wyróżnić między innymi solary oraz panele słoneczne. Solary są kolektorami słonecznymi, które korzystają z energii pozyskanej ze słońca. Działania wykonywane przez solary polegają na używaniu energii słonecznej, czyli ciepła do podgrzewania różnego rodzaju płynów m. in. wody. Panele słoneczne również korzystają z energii słonecznej. Jednakże działania wykonywane przez panele słoneczne są różne od działań wykonywanych przez solary. Panele słoneczne produkują prąd, czyli ich zadaniem jest zamiana energii pozyskanej ze słońca w energię elektryczną. Zjawisko to nazywane jest konwersją. Zarówno solary, jak i panele słoneczne znajdują szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych. Fotowoltaika umożliwia ograniczenie korzystania z dotychczasowych źródeł energii elektrycznej oraz umożliwia korzystanie ze źródeł alternatywnych, co z całą pewnością przynosi korzystne skutki dla środowiska.


Zastosowanie paneli fotowoltaicznych na posesji

Coraz większą wagę przykłada się od odnawialnych źródeł energii, które stanowią ekologiczny substytut paliw kopalnianych. Jedną z najpopularniejszych form zastosowania pro-środowiskowych technologii w naszych domach, jest fotowoltaika. Panele słoneczne umieszczane są zazwyczaj w mocno nasłonecznionych miejscach, takich jak dachy budynków lub duże, odkryte place. Chodzi o to, aby dostęp światła słonecznego był nieprzerwany i możliwie najdłuższy. Wyklucza to ustawianie paneli w sąsiedztwie np. drzew czy innych obiektów, które mogłyby rzucać cień na urządzenia. Ważną rolę pełni także inwerter, który musi być umieszczony w łatwo dostępnym miejscu. Chodzi o to, aby w przypadku jakichkolwiek awarii czy problemów możliwe było jego skuteczne naprawienie. Inwerter będzie pełnił jedną z najważniejszych ról w całym systemie fotowoltaicznym. Przekształca on prąd stały, wyprodukowany przez panele słoneczne, w prąd zmienny, który możemy używać i stosować w naszym domu. Spełnia on zatem kluczową rolę jeżeli chodzi o cały proces. Jest on ostatecznym, najważniejszym elementem całej konstrukcji i bez niego fotowoltaika nie miałaby najmniejszego sensu bytu. Warto zastanowić się, czy w naszym domu nie ma możliwości zastosowania nowoczesnych technologii uzyskiwania energii elektrycznej. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca na posesji, duży dach i dobre, nasłonecznione miejsce, to warto skorzystać z tego nowoczesnego rozwiązania. Umożliwi nam to oszczędzenie nie tylko pieniędzy, ale i naszej planety.


Niemniej jednak w naszych gniazdkach płynie

Oszczędzanie energii to konieczność. Wszyscy doskonale wiemy, że cały czas idzie ona w górę. Warto, jest zatem pomyśleć o alternatywnych źródłach zasilania. W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się panele, które zamieniają promienie słoneczne na prąd elektryczny. Na taką inwestycję można również dostać dofinansowanie. Koszt montażu instalacji zostanie wówczas zniwelowany. Fotowoltaika to przyszłość. Bardzo modne stały się obecnie również domy pasywne, które nie potrzebują żadnych zewnętrznych podpięć do sieci, ani żadnych innych. Jeśli zamontujemy panele słoneczne w naszym domu, możemy liczyć na spore oszczędności. Ogólnie mówiąc, taka inwestycja zwróci się po kilku latach. Zajmują one oczywiście trochę miejsca. Energia słoneczna zamieniana jest na prąd stały, który magazynowany jest w akumulatorach. Niemniej jednak w naszych gniazdkach płynie prąd zmienny i żeby podłączyć telewizor, trzeba w całej instalacji zamontować inwerter. To urządzenie zamienia prąd stały na prąd zmienny. Dzięki takiej technologii możemy mieć ciepłą wodę, nie płacąc ani grosza za prąd. Wszyscy doskonale wiemy, że opłaty związane z energią elektryczną są bardzo skomplikowane. Najnowsze badania dowodzą, że ponad połowa Polaków nie ma zielonego pojęcia, jaką taryfę posiada. Dzięki panelom słonecznym możemy prawie właściwie całkowicie zrezygnować z usług sprzedawców energii elektrycznej. Ogólnie mówiąc, nasz dom będzie po prostu niezależny. W słoneczne dni możemy uzyskać nawet kilka kilowatów.


Wszystko bowiem uzależnione jest nie tylko

Należy przede wszystkim mieć świadomość, że fotowoltaika i panele słoneczne bardzo często są ze sobą mylone. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że ich zasada działania jest zupełnie inna. Łączy ich jednak przechwytywanie energii słonecznej, a także przechwytywanie jej na postać użyteczną dla użytkowników danego gospodarstwa domowego.

Trzeba mieć świadomość, że ilość energii uzyskiwanej przez solary zależą od kilku istotnych czynników. Są one wspólne zarówno dla systemów, które są zbudowane na bazie kolektorów słonecznych, jak i paneli fotowoltaicznych.

Wszystko bowiem uzależnione jest nie tylko od pory roku, ale również poziomu zachmurzenia. Na rynku spotykane są bowiem opinie, że instalacja fotowoltaiczna może dostarczać taką samą ilość energii bez względu na porę roku. Koniecznie należy mieć świadomość, że użytkownicy nie mają wpływu na liczne zmiany intensywności promieniowania w cyklu rocznym.

Jak wiadomo bez intensywnego nasłonecznienie nie można liczyć na większe ilości energii. Jest to przyczyna bardzo niskiej wydajności instalacji solarnych podczas sezonu zimowego. Jak wiadomo jak nie ma słońca, nie ma jednocześnie energii. Zimą o tej porze roku słońce nie tylko świeci słabo, ale również zaledwie przez kilka godzin w ciągu doby.


Nie zmienia to jednak faktu że

Rynek energii zawładnęła fotowoltaika, dzięki której możliwe jest korzystanie z odnawialnych zasobów natury w postaci promieniowania słonecznego. Wiele osób zarzuca temu rozwiązaniu to, że nie sprawdza się ono w Polsce ze względu na mała liczbę słonecznych dni. Okazuje się jednak, że nie musi wcale być bezchmurnie i cały dzień świecić słońce, aby solary działały i produkowały energię elektryczną. Panele słoneczne raz zamontowane będą działały bezobsługowo przez cały rok, nawet w okresie jesienno-zimowym. Oczywiście wydajność takiej instalacji jest mocno uzależniona od warunków pogodowych. Latem można wręcz mówić o nadprodukcji energii elektrycznej, a zimą w zależności od wielkości posiadanej instalacji może ona nie być w stanie w pełni pokryć całe dobowe zapotrzebowanie na prąd. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal działa, a ewentualne braki można pozyskać w razie potrzeby od zakładu energetycznego. Jeśli oddaliśmy nadmiar prądu latem, to zimą możemy ją za darmo odzyskać. Zanim zdecydujemy się na wybór paneli słonecznych, należy skontaktować się z firmą, która zajmuje się ich produkcja i montażem, aby sprawdzić, jakie wybrać najlepiej i czy w ogóle będzie to w naszym przypadku opłacalne rozwiązanie.